Odstąpienie od imprezy turystycznej na podstawie tarczy antrykryzysowej

180 dni na zwrot pieniędzy lub voucher. Tarcza Antrykryzysowa zmienia warunki odstąpienia i odwołania imprezy turystycznej. #umowy #koronawirus #TarczaAntykryzysowa #corona #zmianaumowy
Paweł Kowalski Administrator

Prawo umów, prawo spółek, cywilne, pracy, administracyjne, autorskie, medyczne.

W wolnych chwilach kitesurfing, bachata, boks.

follow me

Odstąpienie od imprezy turystycznej

Od umowy imprezy turystycznej w oparciu o przepisy uregulowane w ustawie potocznie nazywanej “tarcza antykryzysowa” można jeżeli odstąpienie pozostaje w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2.

odwołanie imprezy turystycznej przez organizatora

Również organizator imprezy turystycznej ma prawo wycofać się z organizacji imprezy turystycznej. Tak jak i przy odstąpieniu, możliwe jest to jeżeli rozwiązanie imprezy przez organizatora pozostaje w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2.

Szczegółowe warunki odstąpienia lub rozwiązania

Poza bezpośrednim związkiem z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2 przepisy tarczy antykryzysowej ustalają, że należy zachować zasady odstępowania lub odwoływania imprezy turystycznej przewidzianej przez przepisy ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Warunki te omówiliśmy w naszym wcześniejszym wpisie tutaj.

Termin zwrotu pieniędzy po odstąpieniu od imprezy turystycznej

jest skuteczne z mocy prawa po upływie 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu lub powiadomienia o rozwiązaniu przez organizatora turystyki.

Voucher zamiast odstąpienia od imprezy turystycznej

Jeżeli odstąpiliśmy od imprezy turystycznej albo została ona odwołana przez organizatora, zamiast pieniędzy możemy zgodzić na otrzymanie w zamian vouchera do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna.

Wartość takiego vouchera nie może być niższa niż kwota wpłacona na poczet realizacji dotychczasowej umowy o imprezę turystyczną. Może za to być wyższa.

Wartość vouchera podlega ochronie na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki. Oznacza to, że w razie niewypłacalności organizatora turystyki taki voucher jest traktowany tak samo jak gdybyśmy wpłacili pieniądze organizatorowi.

Pozornie voucher nie wydaje się atrakcyjną alternatywą. Moim zdaniem jest szansą dla organizatorów na zachowanie części pieniędzy z odwołanych wycieczek. Skoro mogą zaproponować vouchery o wartości wyższej od wpłacone środki przez klientów. Dzięki temu, część klientów zdecyduje się na vouchery, zamiast żądać zwrotu pieniędzy.

Paweł Kowalski
Paweł Kowalski

Prawo umów, prawo spólek, cywilne, pracy, administracyjne, autorskie, medyczne. W wolnych chwilach kitesurfing, bachata, boks.

Artykuły: 6